facebook  ITEEA blog  twitter
IdeaGarden  linkedin

DON'T MISS A THING
WITH ITEEA'S
ONLINE COMMUNITIES

  ITEEA
1914 Association Dr.
Suite 201
Reston, VA 20191
(703) 860-2100
FAX (703) 860-0353
iteea@iteea.org

2014 PROFESSIONAL RECOGNITION AWARDS


Click here for descriptions and past recipients of Special Recognition Nominations

Presented at the
76th Annual Conference in Orlando, FL - 2014

Academy of Fellows
Kendall N. Starkweather, DTE

Award of Distinction
Chris P. Merrill, DTE

Lockette/Monroe Humanitarian Award
Paul E. Post

Wilkinson Meritorious Service Award
Len S. Litowitz, DTE

Special Recognition Award
Joanne Trombley, DTE

Integrative STEM Advocacy Award
Congressman Bill Posey

Presidential Citation
Kathleen Horstmeyer

Prakken Professional Cooperation Award

Outstanding Affiliate Representatives

Ken Amos (IN)
Mohamad Barbarji, DTE (VA)
Bob Behnke (TX)
Troy Blunier (IL)
Daniel Caron, DTE (NH)
Charlie Corley, DTE (MA)
Joel Ellinghuysen, DTE (MN)
Anthony Gilberti, DTE (WV)
Peder Gjovik (ND)
Nancye Hart (NC)
Greg Kane (CT)
Janel Kerr (ID)
Randy McCormick (ME)
Lauren Olson (MS)
John Vaglia (TN)
Michael Wagner (MT)

Distinguished Technology Educators

Richard D. Baker
Steven A. Barbato
Lynn Basham
Anthony D. Casipit
Amy Gensemer
Aaron Gray
Nancye L. Hart
Mark Le Feber
Michael R. Lindstrom
Christopher G. Martini
Dennis M. Soboleski
Rod Thompson
Robert B. Tufte, Jr.

21st Century Leadership Academy

Sandra Cavanaugh
Canon McMillan School District, PA

Cameron Denson
North Carolina State University

Fred Figliano
Bullock County Career Technical Center/Troy University

Tanner Huffman
Purdue University

Tyler Love
Virginia Tech

Greg Strimel
West Virginia University

Emerging Leader Recognition

Ruth E. Akers
Blaire Booth
Cory Booth
Glenn Bradbury
Richard A. Colelli
James A. Diebley
Susan A. Doring

Curtis R. Funkhouser
Knut P. Gjovik
Dan Houston
Janel M. Kerr
Abbi Richcreek
John Swiatocha
Brandt Ward   

FTEE Scholarships and Grants

Pitsco/Hearlihy/FTEE Excellence in Teaching Technology

Levi Brown, Riverdale High School, Mt. Blanchard, OH.

Donald Maley Spirit of Excellence Outstanding Graduate Student Citation
Diana V. Cantu, Old Dominion University
Kaitlin M. Johnson, Illinois State University
Kevin J. Kaluf, Purdue University
Zachary Love, Millersville University of Pennsylvania
Dominick Manusos, Appalachian State University
Erica L. Querns, State University of New York at Oswego
Aleksandr Sadiwnyk, Valley City State University
Kevin Gregory Sutton, North Carolina State University

Donald Maley Spirit of Excellence Outstanding Undergraduate Student Citation
Laurence C. Charlier, University of Wisconsin-Stout
Andrew Graff, State University of New York at Oswego
Mackenzie B. Nyman, North Carolina State University
Amanda C. Osbun, Millersville University of Pennsylvania
Jason Sharek, California University of Pennsylvania
Peter Lawrence Stocker, University of Wyoming at Casper
James A. Sullivan Jr., Illinois State University
Zachary Trivett, Appalachian State University
Thomas Walsh, Brigham Young University

FTEE Outstanding Undergraduate Student
Ben Freer
Brandon Ike

Litherland Outstanding Graduate Student
Kaitlin Johnson

Maley/FTEE Teacher Scholarship
Aleksandr Sadiwnyk

Gerald F. Day Excellence in Authorship Awards
Moira McSpadden and Todd Kelley – Top Peer-Reviewed Article
Linda Rae Markert, Chris Merrill, Edward Reeve, and Richard Seymour – Top Invited Article
Terrie Rust, DTE – Top Volunteered Article

Claussen/FTEE Memorial Scholarship
Russell C. Stutheit, University of Wyoming

Program Excellence Award Recipients
Sponsored by Paxton Patterson

Alabama - Brewbaker Technology Magnet High School
Alabama - Eastwood Middle School
Arkansas - Woodland Junior High School
California - Desert Mirage High School
Connecticut - Griswold Middle School
Connecticut - Killingly High School
Florida - Milwee Middle School
Georgia - Buford Middle School
Georgia - Woodville Tompkins Technical & Career High School
Illinois - Metea Valley High School
Maryland - Reservoir High School
Maine - Molly Ockett Middle School
Minnesota - Roseville Area High School
Mississippi - Newton Municipal Career Center
North Carolina - East Duplin High School
North Carolina - Hanes Magnet School

North Dakota - Jamestown Middle School
Nebraska - Westside Middle School
New Hampshire - Bedford High School
New Jersey - High Point Regional High School
Oklahoma - Putnam City North High School
Oklahoma - Atoka High School
Pennsylvania - Penn Manor School District
Rhode Island - Barrington Middle School
Texas - Cypress Woods High School
Utah - Davis High School
Virginia - Fort Belvoir Elementary School
Virginia - Thomas Harrison Middle School
Virginia - Oakton High School
Wisconsin - Kennedy Middle School
Wisconsin - Slinger High School

Teacher Excellence Award Recipients
Sponsored by Goodheart-Willcox

Alabama - Janonne Levy
Colorado - Jill Parker
Florida - Gil Burlew
Georgia - Chandra Porter
Georgia - Cory Booth
Illinois - Pat Feulner
Indiana - Scott Dillion
Indiana - Brandon Small
Maine - Sam Blunda
Maine - Tom Vicaire
Maryland - William Falatko
Maryland - Michael Dodd-O
Minnesota - Margaret Finnegan
Montana - Glenn Bradbury

North Carolina - Rae Irvine
North Carolina - David Parisi
North Dakota - Melvin Klingenberg
Oklahoma - Darin Messerli
Oklahoma - Mike Wilson
Pennsylvania - Todd Kennedy
Pennsylvania - Troy Alesi
Rhode Island - Gary Monuteaux
Tennessee - Eric Stansberry
Utah - David Rasmussen
Utah - John F. Donley
Virginia - Joan Harper-Neely
Virginia - Reid Rawls
Virginia - Gina Nakahara
Wisconsin - Jesse Domer


EbD™ | Membership | Conference | Publications | Networking | Exhibitor Marketplace | Grants/Awards | Resources | Home | About ITEEA | Contact | ITEEA Store

Comments or questions about this site.                                 © 2011, ITEEA - All Rights Reserved